1984 yılında Galatasaray Spor Kulübü üyesi ve sporcularından  Dr. Cengiz Özyalçın ve Av. Yılmaz Toköz Galatasaray Spor Kulübü´nde aktif spor yaşamları sonrasında sporcuların bir araya gelerek sosyal, kültürel ve sportif birlikteliklerini bir dernek içinde devam ettirmelerini düşlediler. Kurucular Kurulu Dr. Cengiz Özyalçın, Yılmaz Toköz, Candemir Berkman, Naci Özkaya, Ergun Ercins, Tuncer İnce, Mete Basmacı ve Erdoğan Kobal´dan oluştu.
01.07.1986´da dernek Galatasaraylı Eski Sporcular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adını alarak resmen kurulmuş oldu. 1994 yılında yapılan tüzük değişim kongresi sonunda adı Galatasaraylı Sporcular Derneği olarak değiştirildi.

 

Kuruluşundan bugüne kadar (1986-2008J geçen süre içinde özellikle futbol başta olmak üzere voleybol [bayan-erkek], basketbol, kürek, atletizm [bayan-erkek], yüzme [bayan-erkek] branşlarında veteran / master sporcularımız yurt içi ve yurt dışında parasal kendi imkanlarıyla Galatasaray´ımızın ilkelerini, misyonunu sportif ve sosyal bağlamda onur duyulacak şekilde temsil ettiler.

 

Galatasaraylı Sporcular Derneği dünyada belki de ilk olan regional (bölgesel] içerikli, çok uluslu, çok sportif branş içeren Karadeniz Ülkeleri Veteran Oyunları´nın kurucularından oldu ve bu organizasyona Balkan ülkelerini de katma uğraşısı verdi. Birçok ülkenin yerel yönetim başkanları ve ilgili bakanları ile iletişim sağladı.

 

2005 yılı bir dünya markası olan Galatasaray Spor Kulübümüzün 100. kuruluş yılı idi. Galatasaraylı Sporcular Derneği 2005 yılında tüm sportif etkinliklerini erteledi.

 

Türkiye´de bir ilki Galatasaray Spor Kulübü ile birlikte gerçekleştirdi. Galatasaray Spor Kulübü´nün futbol takımında futbol oynamış yabancı futbolcularla 100 maç üstü Galatasaray formasını giymiş Türk futbolcularından oluşan Rüya Takımı [Dream Team] maçını 24 Nisan 200S´de organize etti. Büyük çoğunluğu aktif sporu bırakmış ve de dünyanın çeşitli ülkelerine dağılmış çok sayıdaki bu meşhur futbolcularla iletişim kurdu. Onları davet ederek böylesi görkemli dev futbol organizasyonunun muhteşem başarısını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadı.

 

17-18 Aralık 2005 tarihinde Galatasaray Üniversitesi´nde G14´lerin genel direktörü Sayın Thomas Kurth ve TMOK Başkanı Sayın Togay Bayatlı´nın katılımıyla 100. yılımıza ilişkin 2. Spor Şurası´nı oluşturdu.

 

Galatasaraylı Sporcular Derneği´nin sporcu üyeleri 1986-2008 yılları arasında Galatasaray Spor Kulübü´nün hemen her spor branşında, Galatasaray Spor Kulübümüze başkan ve yönetici olarak, divan kurulunda, cemiyet ve lisemizin organlarında görev aldılar. Galatasaray Spor Kulübü başkanlarından Sayın Prof. Dr. Ali Uras (1979-1986), Sayın Dr. Ali Tanrıyar (1986-1990), Sayın Alp Yalman (1990-1996), Sayın Mehmet Cansun (2001-2002), Sayın Özhan Canaydın (2002-2008), Sayın Ünal Aysal (2011-…) derneğimizin de üyeleri olmaları nedeniyle Galatasaraylı Sporcular Derneği´nin onur kaynağı oldular.

 

Galatasaraylı Sporcular Derneği üyesi Sayın Semih Haznedaroğlu (2004-2006) ve Sayın irfan Aktar (2006- ) Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu Başkanlıkları yaptılar.

 

Tüm bunlar Türkiye´de ve belki de dünyada çok az rastlanan birliktelikti. Veteran sporcularımız her zaman Galatasaraylılık etiği içinde ve Galatasaraylılığın bitmek bilmeyen enerjisiyle “gelecek günlerin teminatı geçmişimizdir” demektedirler.